List otwarty do uczestników Sympozjum od dyr. Jacka Głomba

Drodzy Państwo,

splot okoliczności służbowo-osobistych nie pozwolił mi dziś być razem z Państwem, czego bardzo żałuję,  bo temat zdrowia i sztuki jest mi szczególnie bliski. Jestem od niego uzależniony w tym sensie, że od kondycji zdrowotnej legnickich aktorów uzależniony jest poziom teatru, który od 20 lat prowadzę. W takim myśleniu o powinnościach artysty sporo się przez ostatnie 20 lat zmieniło na lepsze. Zresztą taki trend zmiany widać od bardzo dawna, także na teatralnych bankietach, które są już – może i dobrze? – mniej barwne niż przed laty.

A już poważniej – z teatrem jest jak z piłką nożną. Niedawno młody pomocnik mojego ukochanego Arsenalu Londyn został przyłapany pod nocnym klubem jak palił papierosa. Tabloid zrobił mu zdjęcie. No i przeszła przez brytyjskie media ostra debata o szkodliwości palenia i picia. Ostro skomentował ten przypadek trener Arsene Wenger,  jednocześnie zdroworozsądkowo przywołując wspomnienie, że jak jeszcze był piłkarzem we Francji, palili wszyscy, jak w autobusie wracali z meczu – nic nie było widać, tyle było dymu. Myślę, że profesor Julian Aleksandrowicz dobrze czułby się w naszych czasach. „Dbanie o siebie” w środowiskach artystycznych przestało być passe. Aktorzy coraz częściej rozumieją, że ciało i głos to ich podstawowe instrumenty, że od tego, jak o nie dbają i jak je rozwijają, zależy skuteczność ich ról, jakość wykonawcza. W fizycznym, ekspresyjnym teatrze, jaki uprawia „Modrzejewska z Legnicy”, jest to szczególnie ważne. Moi aktorzy nie boją się często ekstremalnych warunków. Sporo naszych przedstawień gramy w tzw. zdegradowanych przestrzeniach. Nie boją się kurzu, potu i łez. Ale żeby teatr był prawdą musi prawdy dotykać. Tym ważniejsze jest, według jakich reguł aktor żyje, jak wygląda jego fizyczne przygotowanie.

Tak, wiele się w tej kwestii zmieniło, ale może i powinno zmienić się jeszcze więcej. Dlatego bardzo ważne jest, żeby o tym rozmawiać i przywoływać tak niesamowite postaci, jak profesor Aleksandrowicz. Wszystkim uczestnikom Sympozjum życzę dobrego pogadania, a organizatorów konferencji: Alinę Jagiełłowicz i Mirka Gontarskiego serdecznie ściskam i przepraszam, ze nie ma mnie z Wami, ale niestety zdrowie też trochę miało tu do powiedzenia.

glomb66

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy